Edzői hitvallásom – avagy Futballszenvedélyem alappillérei

Most, hogy már tudod, honnan jöttem, mivel foglalkozom és mik a terveim, ideje, hogy bepillantást nyerj abba, merre is tartok és milyen szellemiség hajt pályám során. A szemléletesség és áttekinthetőség kedvéért pontokba szedtem azokat az elemeket, amelyek meghatározzák az alkalmazott edzésmódszereimet, az edzésvezetési stílusomat és úgy általában a labdarúgásról alkotott gondolkodásmódomat, edzői filozófiámat. Ne tévesszen meg bejegyzésem terjedelembeli rövidsége, hiszen a későbbiekben edzői hitvallásom minden egyes eleméről, sarokpontjáról részletesen fogok még beszélni egy-egy önálló bejegyzés keretein belül, most egyelőre azonban azt tartom elsődlegesnek, hogy egy jól átlátható képet kapj edzői szemléletmódomról!

Mielőtt azonban rátérnék saját edzői hitvallásom bemutatására, rövid kitérőt kell tennem, hogy megemlítsem azon kollégáimat, akiknek a legtöbbet köszönhetek a futballal kapcsolatos látásmódom fejlesztésével kapcsolatban, hiszen ők voltak azok, akik a legnagyobb hatást gyakorolták rám edzői hitvallásom kialakítása során.

Fórián Zsolt               

Zsolttal – aki nem mellesleg jelenleg az egyik nagy múltú fővárosi klub utánpótlás szakág-vezetője – több neves hazai egyesületnél is volt szerencsém együtt dolgozni, sőt, őt mindig is mentoromnak tartottam. Legnagyobb részben neki köszönhető az integrált képzésen alakuló edzői filozófiám kialakulása, valamint rengeteget tanultam tőle arról, hogyan lehet az elméleti tudást hatékonyan átültetni a gyakorlatba.

Turzó József

Zsolthoz hasonlóan Józsitól is rengeteget tanultam, hiszen egy roppant felkészült szakember, nem hiába Magyarország egyik legsikeresebb és legelismertebb futsal edzője.

Kettejükről tudni kell, hogy az évek során egy kész, minden területet átfogó, komplett, modern és versenyképes képzési rendszert dolgoztak ki, ezért nyugodt szívvel mondhatom, hogy amennyiben új ismeretekre vágysz a futball és a futsal akár elméleti, akár gyakorlati oldalát illetően, hozzájuk bátran fordulhatsz, hiszen a velük folytatott gondolatébresztő beszélgetésekből én is rengeteget merítettem. Arról nem is beszélve, hogy bármilyen témakörről legyen is szó, Józsinak van legalább egy gondosan előre összevágott videója, melyből mindent meg fogsz érteni…

Kun István

István a KIDDY11 című remek könyv szerzője, melyet egyébként jó szívvel ajánlok figyelmedbe, amennyiben szeretnél többet megtudni a futball ok-okozatiságáról, melyről Istvántól személyes leckéket is kaphattam törzshelyünkön folytatott, éjszakába nyúló beszélgetéseink során. Nos, ezek a beszélgetések is nagyban hozzájárultak edzői hitvallásom, ha úgy tetszik küldetéstudatom formálásához.

 

De ennyi bevezető után térjünk rá edzői hitvallásom alappilléreinek bemutatására, melyek a következőek:

  • labdabirtokláson alapuló, de gyors áttörésekkel kombinált játékstílus
    • sok elmozgással, helycserével és helyváltoztatással járó támadójáték
    • asszimetria kialakítására törekvés támadásban
  • nyílt készségű sportok edzésmódszereinek alkalmazása
    • integrált és analitikus képzés megfelelő egyensúlyának megválasztása
    • labdarúgó készségek globális módon történő fejlesztése
  • kognitív képességek jelentősége
    • észlelés, és ezáltal a döntéshozatali képesség kiemelt fejlesztése
      • kreativitás és anticipáció, mint egy sajátos észlelés
  • technika alkalmazása játékhelyzetekben
    • alkalmazott technikai tudás a technikai elemek túlzott sulykolása helyett
  • átmenetek kiemelt jelentősége:
    • támadásból védekezés – védekezésből támadás
    • szűk figyelem és széles figyelem közötti váltás
  • csapatfejlesztés és játékos fejlesztés harmonizálása
  • fejlődés-lélektani ismeretek alkalmazása
  • fegyelem = a szabályok következetes betartása

 

Ennyit tehát egyelőre elöljáróban. Remélem az eddig leírtakkal sikerült felkeltenem érdeklődésedet, és velem tartasz futballfilozófiám megismertetésének további állomásain is.

Egy valamit azonban jó előre le kell szögeznem: nem célom, hogy bárkit is meggyőzzek arról, hogy az én elképzeléseim, módszereim, látásmódom jelentik az egyedüli járható utat a futball oktatása, a gyerekek képzése során, annál is inkább, mivel tudom, hogy a játék szépségét éppen annak sokszínűsége adja. Ezek a bejegyzések az én saját hitvallásomról, gondolkodásmódomról, tapasztalataimról szólnak, de ez csak egy út a sok lehetséges közül, összeveszni tehát biztosan nem fogunk egymással a különféle módszerek, szemléletmódok létjogosultságán.

Ettől függetlenül ha bármilyen véleményed, kérdésed, észrevételed van az általam leírtakkal kapcsolatban, úgy örömmel veszem, ha megkeresel a gancsosandras@gmail e-mail címen.

Addig is követhetsz engem a Facebookon is Futball-Szenvedély-London oldalon, ahol folyamatosan értesülhetsz az új bejegyzésekről és további sportos témájú londoni hangulatképekkel is találkozhatsz, hogy Te is olyan közel kerülhess az angol foci világához, mint én!